Cookie Consent by Free Privacy Policy website Prečo v elektrotechnickom priemysle potrebujete riešiť ESD - Realtime Technologies SK | Všetko o IPC a ESD
Úvod > Realtime News > Prečo v elektrotechnickom priemysle potrebujete riešiť ESD

Prečo v elektrotechnickom priemysle potrebujete riešiť ESD

21. júna 2021

Viete, koľko voltov stačí na poškodenie elektroniky? 25 voltov. A pri niektorých citlivejších súčiastkach je to len 10 voltov.

Nebezpečenstvo ESD

Práve kvôli citlivosti elektroniky je pri výrobe, testovaní, doprave a manipulácií veľmi potrebná prevencia elektrostatického výboja. Tento je známy tiež pod menom ESD a ide o jav, ktorý všetci poznáme a pravidelne zažívame. Elektrostatický výboj môže byť malý, keď nás len kopne sveter pri naťahovaní cez hlavu, ale môže ísť tiež o silný výboj, ktorý zapáli oheň. V elektrotechnickom priemysle predstavuje aj malé kopnutie ESD veľký problém. Vzniká pri ňom totiž teplo, ktoré môže poškodiť elektronické zariadenie.

Hrozba nepodarkov a skrytých nedostatkov

Teplo vznikajúce pri ESD môže jednotlivé elektronické komponenty buď úplne poškodiť a zničiť alebo spôsobiť skryté nedostatky. Prvý variant - poškodené nefunkčné súčiastky – vedie k zvýšeniu Vašich výrobných nákladov. Druhý variant – skryté nedostatky – poškodzuje Vaše dobré meno. Skryté nedostatky vznikajú, keď teplo, ktoré vzniklo pri ESD, určitým spôsobom poškodilo komponent, ten ale naďalej funguje. Výrazne sa však skrátila jeho životnosť.

Ako predchádzať škodám spôsobeným ESD?

Našťastie máme viacero spôsobov, ako sa dá predchádzať škodám, ktoré ESD spôsobuje.

ESD náramky

Náramky pomáhajú kontrolovať elektrostatickú elektrinu, ktorá vzniká na povrchu tela a predchádzajú poškodeniu komponentov. Tieto náramky majú izolačnú vonkajšiu stranu a vodivú vnútornú stranu. Na trhu je dnes k dispozícií viacero typov.  Tieto náramky sa pomocou kábla pripájajú na uzemňovací bod a tým odvedú vzniknutý náboj z rúk operátora. ESD náramky sú nevyhnutné, pokiaľ operátor pri práci sedí.

ESD obuv a odev

Správne zvolená obuv a odev uzemňujú elektrostatický výboj. Vďaka špeciálnym vlastnostiam vedia prenášať vzniknutý elektrostatický výboj. Tu je práve dôležité rozlišovať správne označenie. Antistatické oblečenie sa vyrába pre mnoho odvetví a tým sú stanovené aj rozdielne požiadavky. Pre výrobu elektroniky musí oblečenie spĺňať požiadavky podľa normy IEC 61340-5-1 a práve tu je antistatický materiál nedostatočný. Oblečenie aj obuv musí mať disipatívne vlastnosti, prípadne konduktívne. 

ESD obuv zabezpečuje zvedenie náboja z operátora vďaka vodivosti jeho pokožky do podlahy a následne do uzemnenia. Podlaha v takomto prípade musí tiež spĺňať určité požiadavky, aby odvedenú statickú elektrinu bezpečne uzemnila.

Obuv odvedie náboj vzniknutý medzi operátorom a jeho oblečením, nedokáže však odviesť náboj z povrchu oblečenia, preto je potrebné zabezpečiť správne oblečenie, aby nemohlo dôjsť k poškodeniu komponentov. ESD plášte sú univerzálne riešenie, ktoré zabraňuje prestupu náboja z povrchu oblečenia k zostave. ESD tričká alebo ESD polokošele vďaka vodivým vláknam dokážu eliminovať náboj priamo cez pokožku operátora do topánok. Sú pohodlnejšie a menej nákladné.

Doplnením oblečenia môžu byť rukavice alebo čiapka. Tieto primárne zabraňujú kontaminácii zostavy ľudským potom, krémami na ruky, ktoré používame alebo vlasmi. Aby však súčasne nemohli poškodiť komponenty a zostavy, hľadajte varianty s označením ESD rukaviceESD čiapky alebo sieťky na hlavu.

ESD podlaha

ESD podlaha poskytuje univerzálnu plochu pre odvedenie elektrostatického náboja z operátorov, vozíkov, stolov, regálov a ďalšieho zariadenia. V našej ponuke máme Ecotile ESD dlaždice, ktoré v sebe majú milióny malých oceľových vlákien. Tieto sa starajú o uzemnenie a poskytujú stály vodivý výkon. Dlaždice Ecotile majú životnosť až 20 rokov a vďaka puzzle dizajnu sa veľmi ľahko skladajú, takže ich v prípade potreby viete inštalovať aj za plnej prevádzky.

Nepodceňujte prevenciu pred ESD

Máte na nás otázky týkajúce sa prevencie ESD? Potrebujete vo Vašom podniku zriadiť EPA priestor a potrebujete poradiť? Obráťte sa na nás, radi Vám pomôžeme: 02/ 2120 1800, info@realtimetec.sk

Prehľad katalógov Ecotile

Ponuka ESD/ antistatických výrobkov v eshope

 

Späť

Naši partneri

Realtime Technologies SK, s.r.o.

Technická 5, 821 04 Bratislava

IČO: 452 95 786
IČ DPH: SK 202 2928 413

Tel: +421 2 2120 1800
E-mail: info@realtimetec.sk

LinkedIn Facebook YouTube YouTube  

© 2018 - 2024 REALTIME TECHNOLOGIES, s.r.o., webdesign Digital One | Změnit nastavení cookies