Cookie Consent by Free Privacy Policy website Priemyselné trysky IKEUCHI: Prípadová štúdia Minebea Slovakia (zvýšenie vlhkosti vzduchu) - Realtime Technologies SK | Všetko o IPC a ESD
Úvod > Realtime News > Priemyselné trysky IKEUCHI: Prípadová štúdia Minebea Slovakia (zvýšenie vlhkosti vzduchu)

Priemyselné trysky IKEUCHI: Prípadová štúdia Minebea Slovakia (zvýšenie vlhkosti vzduchu)

6. júla 2020

Spoločnosť Minebea Slovakia s.r.o. pôsobí v oblasti výroby motorčekov pre priemyselné a komerčné použitie. Domáce náradie, automatizácia, automobilový priemysel, medicína -  pre všetky tieto odvetvia spoločnosť vyrába motorčeky a finalizuje ich s elektronickými zostavami podľa požiadaviek zákazníkov. Vo svete pôsobí už od roku 1951. Slovenská pobočka bola založená v roku 2016.  Z výrobných priestorov v Bratislave sa v roku 2018 presunuli do výrobných hál pri košickom letisku.

Prečo mala spoločnosť záujem o IKEUCHI riešenie?

Pre niektoré procesy ako je napríklad nanášanie lepidiel a rôznych gélov je potrebná vyššia vlhkosť. Rovnako tak aj pre zabezpečenie ochrany pred elektrostatickým nábojom v súlade so štandardom IEC 61340-5-1 je potrebné v EPA zóne vytvoriť  bezpečné prostredie pre manipuláciu s elektronickými zostavami. Toto je zabezpečené nielen pomocou štandardných prvkov (ESD oblečenie, podlaha, pracoviska), ale aj pomocou zvyšovania vlhkosti. „Niektoré elektronické zostavy montujeme do plastových puzdier, zvýšenie vlhkosti a ionizácia vzduchu eliminuje riziko poškodenia citlivých komponentov pri týchto procesoch“, dopĺňa externý ESD koordinátor.

Po spustení výroby v novom závode spoločnosť zistila, že počas zimnej vykurovacej sezóny klesá vlhkosť vzduchu vo výrobnej hale niekedy aj pod 20%. Jedna z výrobných liniek umiestnená v strede haly, ktorej súčasťou je aj inštalácia elektronickej zostavy do finálneho produktu, vyžaduje pre niektoré technologické procesy vlhkosť vzduchu na vyššej úrovni. Keďže sa jedná o plochu len cca 20% z celkovej rozlohy haly, inštalácia klasického zvlhčovania (parný generátor do vzduchotechniky) by bola investične aj prevádzkovo veľmi náročná.

Riešenie

Firma Realtime Technologies SK pripravila komplexný návrh systému vhodný pre požadované kritéria. Vďaka predošlým inštaláciám vedela ukázať systém v reálnej prevádzke a vysvetliť tak celý princíp ešte lepšie.

Firma Realtime Technologies SK dohodla možnosť obhliadky systému inštalovaného vo firme Chemosvit Folie. Následne po obhliadke prevádzky zamestnancami Realtime Technologies SK a príprave návrhu systému bol dohodnutý termín realizácie na prelom februára a marca 2019.

Inštalácia zvlhčovacieho systému AKIMist bola bezproblémová. Potrubia boli umiestnené pod kazetový strop a osem dvojtryskových hlavíc AKIMist bolo spustených zo stropu na body umiestnenia.

Systém je automatizovaný dvomi hygrometrami s príslušnými solenoidovými ventilmi. Osmotický systém dokázal vo veľmi krátkom čase upraviť hladinu vlhkosti, zredukovať prašnosť a ochladiť priestor o cca 8%. Použitá bola osmóza ECO80 od spoločnosti Mendizza.

Benefity

  • Požadovaná vlhkosť rýchlo dosiahnutá
  • Stabilita vlhkosti je v rozmedzí +- 5%
  • Spoľahlivý automatický režim
  • Pozitívny vplyv na okolité prevádzky – lepšie pracovné prostredie

Ako uviedol zodpovedný pracovník spoločnosti Minebea: „Požadovaná hodnota bola dosiahnutá za menej ako jednu hodinu a následná stabilita udržiavania vlhkosti je v rozmedzí +- 5%. Tieto parametre sa potvrdili aj v ďalších mesiacoch. Systém pracuje spoľahlivo v automatickom režime (u nás je nastavená len spodná hranica), takže v letných mesiacoch, kedy je dostatočne vysoká prirodzená vlhkosť vzduchu, nie je prevádzkovanie potrebné. Bonusom je, že vlhkosť sa čiastočne zvýši aj v okolitých prevádzkach, čo si pochvaľujú aj zamestnanci kvôli príjemnejšiemu dýchaniu počas zimných mesiacov a zníženej prašnosti.“

Viac o riešeniach japonskej firmy IKEUCHI sa dozviete na zvlhcovanie.eu

Späť

Naši partneri

Realtime Technologies SK, s.r.o.

Technická 5, 821 04 Bratislava

IČO: 452 95 786
IČ DPH: SK 202 2928 413

Tel: +421 2 2120 1800
E-mail: info@realtimetec.sk

LinkedIn Facebook YouTube YouTube  

© 2018 - 2024 REALTIME TECHNOLOGIES, s.r.o., webdesign Digital One | Změnit nastavení cookies