Cookie Consent by Free Privacy Policy website Kontrola úrovne vlhkosti je dôležitá pre výrobcov dosiek plošných spojov (DPS) - Realtime Technologies SK | Všetko o IPC a ESD
Úvod > Realtime News > Kontrola úrovne vlhkosti je dôležitá pre výrobcov dosiek plošných spojov (DPS)

Kontrola úrovne vlhkosti je dôležitá pre výrobcov dosiek plošných spojov (DPS)

24. februára 2021

V elektronickom priemysle sú viaceré viditeľné a neviditeľné faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu a výkon produkcie, či už pozitívne alebo negatívne. Veľmi dôležitým faktorom je pre kvalitu produktov a výkonnosť závodu vlhkosť vzduchu. V elektronickom priemysle potrebujete presné percento vlhkosti na to, aby ste vyrábali kvalitné produkty. Ak je relatívna vlhkosť príliš vysoká, vytvára sa kondenzácia. Ak je relatívna vlhkosť príliš nízka, prašnosť negatívne ovplyvňuje proces výroby.

Dosky plošných spojov sú dnes súčasťou množstva výrobkov. Ale pri výrobe DPS je veľmi dôležité dbať na kvalitu jednotlivých častí procesu výroby. Jednou z nich je zabezpečenie optimálneho percenta vlhkosti vzduchu. Optimálna vlhkosť vzduchu pomáha zvýšiť kvalitu výroby, minimalizuje množstvo nepodarkov a dramaticky znižuje riziko náhodných úrazov.

Nízka úroveň relatívnej vlhkosti vzduchu spôsobuje problémy

Najčastejší problém, s ktorým sa naši zákazníci stretávajú, je nízka úroveň relatívnej vlhkosti a jej kolísanie medzi 10-30%. Takýto stav vedie k nasledovným problémom:

 • Elektrostatický výboj (ESD), ktorý spôsobuje skraty obvodov, zničenie zariadení, montážne chyby a defekty nanášania spájkovacej pasty.
 • Priľnavosť prachových častíc vedie k vyššiemu počtu defektov (kvôli statickej elektrine)
 • Zvýšenie chybovosti výroby
 • Nízka úroveň vlhkosti zvyšuje šancu vzniku iskier a ohňa

spájkovanie a vlhkosť vzduchu

Na zlepšenie vlhkosti vzduchu a dosiahnutie optimálnej úrovne relatívnej vlhkosti (medzi 50-60%) odporúčame zvlhčovací systém AKIMist®, ktorý využíva suchú hmlu.

Aké benefity prináša inštalácia AKIMist®?

Vďaka inštalácií zvlhčovacích systémov AKImist® sa naši zákazníci nielen zbavili problémov, ktoré ich trápili vo výrobe, ale získali aj ďalšie benefity: 

 • Úroveň relatívnej vlhkosti medzi 50-60% vytvára optimálnu teplotu v priestore a pomáha tak znižovať náklady na energie, keďže sa menej využíva klimatizácia.
 • Naši zákazníci zistili, že sa zvýšila produktivita. Znížila sa totiž chybovosť (poruchovosť spôsobená ESD 1/10) a zlepšila sa ESD prevencia.
 • Pri optimálnej relatívnej vlhkosti vzduchu sa znižuje poruchovosť výrobných strojov a výrobkov, čo šetrí náklady na údržbu.
 • Vzhľadom na pokles montážnych chýb a zvýšenie kvality spájkovania sa zlepšila kvalita finálnych produktov.

zvlhcovanie vzduchu_elektronicky priemysel

Zvlhčovací systém AKIMist® využíva suchú hmlu, vďaka čomu nehrozí elektronickým zariadeniam žiadne poškodenie. Suchá hmla tvorená tryskami IKEUCHI má priemernú veľkosť kvapiek 10μm a menej, čo znamená, že vďaka týmto miniatúrnym rozmerom sa voda vyparí už vo vzduchu. Suchá hmla nevytvára kondenz a nezmáča prostredie, výrobky alebo pracovníkov. Úroveň vlhkosti je starostlivo kontrolovaná senzormi, ktoré automaticky reagujú na zmeny. Máte možnosť vybrať si zvlhčovanie vybraného miesta v priestore alebo zvlhčovať celý priestor.

Porovnanie s inými typmi zvlhčovačov

Je viacero spôsobov, ako viete vo výrobe zvýšiť vlhkosť. Vysokotlakové systémy zvlhčovania vyžadujú veľké množstvo tlaku, aby začali rozprašovať a to môže viesť k tvorbe mlák na podlahe. Vysokotlakové rozprašovanie má náročné ovládanie. V porovnaní s ultrazvukovými zvlhčovačmi dokáže AKIMist® pokryť oveľa väčšiu plochu. Ultrazvukové zvlhčovače si vyžadujú častú údržbu a keďže sú menej hygienické, hrozí pri nich vyššie riziko rozšírenie baktérií.

Po inštalácií

Aké všetky výhody oceňujú naši zákazníci na zvlhčovacom systéme AKIMist®?

 • Systém má minimálne požiadavky na údržbu
 • Inštalácia je flexibilná
 • Systém je použiteľný v rôznych typoch výroby a priestorov
 • Zvlhčovací systém prispieva k chladeniu svojho okolia, vďaka čomu sa menej využíva klimatizácia a znižujú sa náklady
 • V porovnaní s inými typmi zvlhčovačom má nízke prevádzkové náklady
 • AKIMist® spĺňa IPC štandardy pre spájkovanie elektrických a elektronických zostáv

Celé portfólio riešení pre jednotlivé priemyselné odvetvia nájdete na zvlhcovanie.eu. Radi Vám poradíme pri výbere optimálneho riešenia pre Vašu firmu. Kontaktujte nás na 02/ 2120 1800 alebo na info@realtimetec.sk.

Späť

Naši partneri

Realtime Technologies SK, s.r.o.

Technická 5, 821 04 Bratislava

IČO: 452 95 786
IČ DPH: SK 202 2928 413

Tel: +421 2 2120 1800
E-mail: info@realtimetec.sk

LinkedIn Facebook YouTube YouTube  

© 2018 - 2024 REALTIME TECHNOLOGIES, s.r.o., webdesign Digital One | Změnit nastavení cookies