Cookie Consent by Free Privacy Policy website AOI/SPI – optimalizácia kontroly výrobných procesov - Realtime Technologies SK | Všetko o IPC a ESD
Úvod > Realtime News > AOI/SPI – optimalizácia kontroly výrobných procesov

AOI/SPI – optimalizácia kontroly výrobných procesov

27. januára 2020

Aké sú najčastejšie defekty, s ktorými sa stretávate na SMT linkách? Koľko by ste ušetrili, keby ste ich vedeli vo výrobnom procese zachytiť skôr? Viete, že 61% všetkých SMT defektov vzniká pri nanášaní spájkovacej pasty?

Dôležitou súčasťou SMT procesu je SPI (Solder Paste Inspection), kontrola, či je dobre nanesená cínová pasta a AOI (Automatic Optical Inspection), kontrola všetkých komponentov na doske. Realtime Technologies SK je slovenským distribútorom prístrojov francúzskej spoločnosti Vi Technology, priekopníka v oblasti 3D AOI a SPI. Prístroje Vi Technology sa používajú všade tam, kde je dôležitý dôraz na presnosť.

Ako v praxi funguje SPI? Po nanesení pasty na dosku, prístroj kontroluje vykonanie tohto procesu. Na základe výstupov z SPI sa podľa potreby upraví program v printeri. Parametre, ktoré sa hodnotia, sú nasledovné:

  1. pozícia pasty (offset). Systém hodnotí, či je pasta nanesená presne na vyznačenom mieste alebo je posunutá  do strany.
  2. výška pasty. Tento parameter SPI meria pomocou laseru, čo zabezpečuje mimoriadne presné meranie v zetovej osi. Meranie nie je skreslené vhĺbeninami na doske.
  3. tvar pasty. Správny tvar je plný štvorec alebo pyramídový. Pokiaľ je pasta nanesená nerovnomerne a je jej viac na jednej strane, ide o chybu.
  4. množstvo pasty. SPI zhodnotí plochu, ktorú pasta pokrýva.

Vyhodnocovanie jednotlivých parametrov spracuje softvér, ktorý pracuje v Linuxe. Veľkou výhodou 3D SPI od ViTechnology je veľmi jednoduché autoprogramovanie. Do SPI len zadáte Gerber dáta a systém si všetko naprogramuje. Operátor potom už len urobí kontrolu inšpekčného programu. Odpadá nutnosť dolaďovania a ručnej kalibrácie a hlavne netreba osobitne školiť programátora na nastavovanie prístroja.

Ďalším benefitom je jednoduché používanie. SPI má intuitívny dotykový displej a je natoľko užívateľský prívetivý, že za hodinu sa s ním naučíte pracovať.

Výstupný 3D obraz je extrémne realistický bez obvyklých skreslení. SPI dokáže pokryť veľmi veľké pole záberu.  V prípade ohnutej dosky si dokáže systém namerané hodnoty upraviť, aby kompenzoval zohnutie  dosky a vedel namerať relevantné údaje.

SPI je dôležité na začiatku SMT procesu, na konci tohto procesu zasa prichádza k činu AOI, ktoré kontroluje osadenie komponentov na doske. Inšpekčný systém 5K 3D AOI vie skontrolovať, či je komponent osadený, či má správnu polaritu, či ide o správny typ komponentu, či sú správne zaspájkované vývody, tvar spájkovej výplne, nadvihnuté vývody, kontroluje skraty (mostíky), studené spoje, výšku pinov, tombstoning a koplanaritu. Prístroj má dve kamery s vysokým rozlíšením a plne telecentrickými šošovkami, LED osvetlenie, vysokovýkonný 3D senzor a technológiu pohybového systému. Vďaka týmto technológiám poskytuje neskreslené snímky vo vysokej kvalite, s dobrým kontrastom a bez tieňa.

Aké sú hlavné prednosti 5K 3D AOI?

  1. Autoprogramovanie a možnosť offline programovania a ladenia vo Windows 10.
  2. Automatická optická metrológia poskytuje flexibilné moderovanie založené na algoritmoch. Senzory odmerajú parametre, tie potom algoritmus prepočíta na 3D model a porovná ho s naprogramovanými požiadavkami.
  3. Tri lineárne motory pre presný pohyb pri vysokej rýchlosti, rozlíšenie v osiach X, Y až na úroveň 4,75 mikrometra a vysoký výkon laserového skenovania v rôznych výškach vytvárajú veľmi kvalitný obraz.
  4. Rýchla kontrola dosiek – zariadenia dokáže skontrolovať až 100 cm2 za sekundu.
  5. AOI umožňuje jedným klikom nastaviť pravidlo pre IPC štandard a zabezpečiť tak kompatibilitu.

Kontrola spájkovaných komponentov počas jednotlivých častí SMT procesu je nevyhnutnou súčasťou celého procesu. Cieľom zariadení ViTechnology je zlepšiť  a zjednodušiť tento proces. Presné merania nanesenej pasty, na základe ktorých viete okamžite upraviť proces nanášania a inteligentná kontrola spájkovaných komponentov, umožňujú minimalizovať počet chybných výrobkov a zoptimalizovať Vaše výrobné procesy.

Pre viac informácii kontaktujte Michala Rausa, mraus@realtimetec.sk. 

Späť

Naši partneri

Realtime Technologies SK, s.r.o.

Technická 5, 821 04 Bratislava

IČO: 452 95 786
IČ DPH: SK 202 2928 413

Tel: +421 2 2120 1800
E-mail: info@realtimetec.sk

LinkedIn Facebook YouTube YouTube  

© 2018 - 2024 REALTIME TECHNOLOGIES, s.r.o., webdesign Digital One | Změnit nastavení cookies