Cookie Consent by Free Privacy Policy website Aké sú jednotlivé typy priemyselných zvlhčovačov priestorov? - Realtime Technologies SK | Všetko o IPC a ESD
Úvod > Realtime News > Aké sú jednotlivé typy priemyselných zvlhčovačov priestorov?

Aké sú jednotlivé typy priemyselných zvlhčovačov priestorov?

19. apríla 2021

Správna vlhkosť vzduchu je dôležitá pre správne fungovanie mnohých vecí. Potrebujete ju pre optimálny výkon technológií, elimináciu elektrostatického náboja, ale aj na zdravé dýchanie. Slovensko je krajina, kde máme relatívne veľké výkyvy teploty, od zimných mínusových hodnôt až po letné horúčavy. V zime s tým bojujeme vykurovaním, pri ktorom sa však až príliš často presušuje vzduch v miestnosti. Takéto výkyvy vlhkosti vzduchu v interiéri nesvedčia ani ľuďom, ani zariadeniam. Jednoduché riešenie je zvlhčenie priestorov. Či už ide o domácnosť alebo priemyselnú výrobu, poznáme dva základné typy zvlhčovačov vzduchu.

  1. Parné zvlhčovače

Parné zvlhčovače boli v minulosti tradičnou voľbou pre zvlhčovanie priemyselných podnikov. Majú vysoký výkon a vzhľadom na to, že pri nich vzniká horúca voda, ktorá zabíja mikróby a baktérie, tieto systémy sú veľmi hygienické. Tento typ zariadenia zohrieva vodu, tá sa mení na paru, v komore pre zvlhčovanie sa zmieša so studeným vzduchom a odchádza do priestoru.

Na trhu existuje viacero typov parných zvlhčovačov:

  • Plynový parný zvlhčovač
  • Elektrický parný zvlhčovač elektródového typu
  • Parný zvlhčovač s odporovými článkami
  • Elektrické parné generátory

Parné zvlhčovače majú  pomerne tichý výkon a nezmáčajú prostredie ani predmety, keďže nestriekajú vodu. Majú však veľkú spotrebu energie. Systém zvyšuje spotrebu klimatizácie, keďže počas jeho prevádzky je potrebné udržiavať vysokú teplotu na výrobu pary.

  1. Adiabalické zvlhčovače

Adiabatické zvlhčovače používajú chladnú hmlu na zvlhčenie vzduchu. Fungujú na princípe uvoľňovania kvapiek vody do vzduchu. Rozprašovaná voda nebola predtým zohriata (na rozdiel od parných zvlhčovačov), preto okrem zvlhčenia vzduchu dôjde k miernemu poklesu teploty. Ide o tzv. adiabatický zvlhčovací efekt.

Na trhu existuje viacero typov zvlhčovačov na princípe studenej hmly:

Zvlhčovače na princípe studenej hmly znižujú náklady na klimatizáciu a prevádzkové náklady. Okrem toho, že zvlhčujú vzduch vo výrobných priestoroch, tiež ho pomáhajú chladiť, čo je veľká výhoda pri rôznych typoch výrobných zariadení, ktoré počas prevádzky emitujú teplo do okolia. Veľkým benefitom je to tiež v lete, keď vďaka tomu netreba zapínať klimatizáciu. Studená hmla okrem toho eliminuje pohyb drobných prachových častíc a nečistôt a zamedzuje, aby kontaminovali výrobky. Toto je mimoriadne dôležité predovšetkým v závodoch, ktoré vyrábajú veľmi citlivé elektronické súčiastky.

Odstredivé (diskové) zvlhčovače

Odstredivé zvlhčovače fungujú na princípe filtračných diskov, ktoré rotujú vo vode. Ventilátor nasáva vzduch z priestoru, preženie ho cez filtračné dosky, zbaví zápachu a drobných čiastočiek nečistoty a vráti do priestoru zároveň s miliónmi drobných kvapiek. Kvapky sa potom vo vzduchu odparia a takto ochladia a zvlhčia vzduch. V porovnaní s inými typmi majú odstredivé zvlhčovače malý výkon.

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu

Zariadenie rozkmitá kovovú platňu pomocou ultrazvukových vĺn a tým zmení vodu na studenú hmlu. Ventilátor nasaje vonkajší vzduch, nasýti ho vlhkosťou zo studenej hmly a uvoľní cez rozprašovacie trysky. Aké majú nevýhody? Pri používaní príliš tvrdej vody sa znižuje životnosť filtra a to vedie k vytvoreniu bieleho povlaku v miestnostiach, kde sa zvlhčovač používa.

Vysokotlakové zvlhčovače

Tento typ zvlhčovačov využíva potenciálnu energiu prenášanú do vody pomocou špeciálnej volumetrickej pumpy vo forme vysokého tlaku (obyčajne 70 barov).

Zvlhčovače na princípe stlačeného vzduchu

Tieto typy sú veľmi verzatilné. Používajú osmózu a stlačený vzduch. Viete ich použiť na zvlhčenie vzduchu vo veľmi veľkom priestore, ale tiež využiť na presne vymedzenú zónu v otvorenom priestore.priemyselny zvlhcovac vzduchu

Zvlhčovače AKIMist® Dry Fog potrebujú minimálnu údržbu a vďaka dizajnu z nich nikdy nebude presakovať voda. Rozprašujú nezmáčavú hmlu. To je vďaka mimoriadne malým kvapkám vody, ktoré trysky rozprašujú do priestoru. Vďaka unikátnemu dizajnu tak zvlhčovače AKIMist® nikdy nezamočia prostredia alebo predmety v ňom.

Aké sú hlavné výhody priemyselného zvlhčovacieho systému AKIMist® od japonskej firmy IKEUCHI?

  • Mimoriadne rýchlo dosiahnete v priestore optimálnu vlhkosť
  • Stabilita vlhkosti je v rozmedzí +- 5% v akomkoľvek priestore, aj vo výrobných halách s vysokým stropom
  • Systém využíva spoľahlivý automatický režim a odbremení vás od potreby kontrolovať vlhkosť vzduchu
  • Nízke prevádzkové náklady a takmer nulová údržba

Zaujalo Vás toto riešenie? Potrebujete zvlhčiť Vaše výrobné alebo skladové priestory? Kontaktujte nás na 02/2120 1800 a info@realtimetec.sk a radi Vám navrhneme riešenie na mieru.

Späť

Naši partneri

Realtime Technologies SK, s.r.o.

Technická 5, 821 04 Bratislava

IČO: 452 95 786
IČ DPH: SK 202 2928 413

Tel: +421 2 2120 1800
E-mail: info@realtimetec.sk

LinkedIn Facebook YouTube YouTube  

© 2018 - 2024 REALTIME TECHNOLOGIES, s.r.o., webdesign Digital One | Změnit nastavení cookies